Hej, podróżniku! Jeżeli planujesz swoją przygodę w Malezji to pewnie się zastanawiasz co powinieneś wiedzieć przez wyjazdem, jakie informacje praktyczne? Przed wylotem do Malezji warto zebrać kilka kluczowych wskazówek, bo to miasto to prawdziwa petarda pełna niespodzianek! Pulsujące serce Malezji, które nieustannie zachwyca i zaskakuje. Zanim zanurzysz się w gąszczu uliczek i aromatów kuchni azjatyckiej, przygotowałam dla Ciebie ten artykuł: know-how, który sprawi, że Twój wyjazd będzie ciut łatwiejszy!
Chcę, żebyś czuł się po wylądowaniu komfortowo od samego początku. Przygotuj się na podróż po Kuala Lumpur, która rozgrzeje twoje zmysły 😉
Malezja, informacje praktyczne. Zapraszam
Wybierasz się do Azji? Sprawdź poniższe artykuły:
Japonia – artykuły
Tajlandia – artykuły
Spis treści
1. Podstawowe informacje: wiza, szczepionki, język, waluta i inne w Malezji
Wiza do Malezji
Obywatele z Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, jeżeli ich pobyt nie będzie przekraczał 90 dni pobytu. Jednakże jest wymagane wypełnienie Malaysia Digital Arrival Card przed wjazdem do Malezji.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: gov
Ponadto paszport musi być ważne min 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy Malezji
Przy kontroli najczęściej jest wymagane pokazanie wykupionego biletu powrotnego, wylotowego z Malezji
Szczepionki
Rząd Malezji nie wymaga żadnych szczepionek, nie ma obowiązku. Aczkolwiek takie podstawy jak WZW A+B, błonica + tężec mogą być przydatne. W związku z tym, że temat szczepionek to gorący temat, zalecam konsultacje z lekarzem medycyny podróży.
Język
Od razu zaznaczę, że spokojnie dogadasz się w języku angielskim. Jest on powszechnie używany. Natomiast głównym językiem jest malajski. Zawsze zachęcam do nauczenia się podstawowych zwrotów. Poniżej podaję małą ściągawkę.
Dzień dobry: selamat pagi
Dziękuję: terima kasih
Przepraszam: maaf
Jak się masz: apa khabar?
Do widzenia: selamat tinggal
Woda
W dużych miastach podawana jest informacja, że woda z kraju jest bezpieczna do picia. Im dalej od miasta tym trzeba być ostrożnym, aby nie napisać wprost: nie pij wody z kranu.
W naszym przypadku wyglądało to tak, że swoje butelki ( nie plastikowe, kup butelkę wielo wielo wielokrotnego użytku – bądź EKO!) uzupełnialiśmy w maszynie z wodą przefiltrowaną (znajdowały się takie maszyny w budynkach hotelowych, lub na parkingu pod wieżowcem, czasem w galeriach) lub niestety kupowaliśmy wodę w sklepie.
Wtyczki
W Malezji są wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, czyli typu G jak np. w Wielkiej Brytanii.
Waluta
Oficjalną walutą Malezji jest ringgit malezyjski (MYR). Taką też polecam płacić. Od lat używamy karty Revolut i do tej pory zawsze się sprawdza.
Komary
Zapewne wszystko zależy od pory roku, miesiąca, miejsca w którym przebywasz czy nocujesz. My będąc w maju nie spotkaliśmy się z żadnym większym problemem dotyczącym insektów. Polecam wziąć ze sobą “coś” na komary. Ja jednak odradzam te mające w składzie “deet”. Jest szkodliwy, toksyczny, podrażnia skórę i zdecydowanie mogłabym tą listę wydłużyć. Co więcej! Mnie komary i wszelkie inne insekty kochają. To znaczy kochają moją krew 😉 Do tego Szliśmy dwa dni i nocowaliśmy w Sumatrzańskiej dżungli. Stosowałam naturalne środki na komary oparte np. na trawie cytrynowej i szok! Działało super. W Polsce polecam kupić ten środek:
Religia
Malezja to mieszanka kultur, są tutaj różne religie, jednak dominującą jest islam, muzułmanizm. W związku z tym odnoś się z szacunkiem i postaraj się nie paradować z dekoltem do pępka 😉
Internet
Na lotnisku i w sumie w wielu miejscach możesz kupić lokalną kartę, np. Celcom. Jeżeli posiadasz opcję karty e-Sim, to porównaj sobie cenę w aplikacji Airalo.
Poruszanie się po KL
Taxi (grab) jest tanie. Poza tym funkcjonuje metro oraz busy (choć korki mogą zabić 😉
Jak dostać się z KL do centrum?
Najszybciej do centrum miasta i odwrotnie można dojechać pociągiem KLIA Express, który odjeżdża do KL Sentral co 15 – 30 minut i nie powinien zająć więcej niż 20 minut. Najtańszym sposobem jest bezpośredni autobus do KL Sentral. Więcej info o busach tutaj.
Rada: sprawdź ile kosztuje Grab, bo akurat w naszym przypadku, przy 4 osobach taniej wyszła taksówka. Minus był tak, że jechaliśmy, a raczej staliśmy w korkach. Trasa zajęła nam ponad godzinę.
2. Kiedy przyjechać do Malezji?
Sezon letni, ciepły
- kwiecień – sierpień
- gorąco, wilgotno
Sezon chłodny
- grudzień – luty
- dużo turystów, popularne miesiące
- wyższe ceny noclegów
Sezon deszczowy
- marzec – listopad
- mogą występować ulewy, wysoka wilgotność, duszno
- w naszym przypadku ulewa zdarzyła się na placach jednej ręki, zwykle do południa. Reszta dnia była słoneczna
3. Bezpieczeństwo w Malezji
Zagrożenia naturalne
- mogą występować ulewne deszcze w porze monsunowej
- osunięcia ziemi, powodzie
Etykieta kultury
- przestrzegaj zasad w miejscach ich kultu i religii
- pytaj o pozwolenie na zrobienie zdjęć
- w wielu miejscach publiczne okazywanie uczuć nie jest mile widziane
Ogólna przestępczość
- jak w każdym miejscu na świecie mogą zdarzyć się drobne kradzieże (kieszonkowcy)
- Unikaj nocą odizolowanych miejsc
- Bądź czujny podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu
Osobiście czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Owszem byliśmy czujni, ale zdroworozsądkowo. Każdy był miły, pomocny, mówił po angielsku. Jeżeli sam nie szukasz guza, chodząc po nocy w szemranych i “pustych” uliczkach, to wszystko powinno być w porządku.
4. Jakie miejsca odwiedziliśmy będąc w Malezji?
- Kuala Lumpur, który zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Spędziliśmy w nim 2 tygodnie i ani razu nam się nie nudziło.
- Penang, jedzenie jedzenie ahhh świetne miejsce. Spędziliśmy w George Town 8 dni
- Johor Bahru, to było miejsce trochę na przeczekanie przed wylotem do Australii. Szukaliśmy miejsca, gdzie spokojnie nadrobimy pracę, odpoczniemy od intensywnego podróżowania oraz przyoszczędzimy na właśnie droższą Australię. To miejsce nie było porywające, ale nocleg nam wiele rekompensował i to co miał do zaoferowania w budynku oraz naokoło. Spędziliśmy tutaj 2 tygodnie
5. Gdzie nocować w Malezji?
Wybór noclegów jest ogromny. My ze względu na pracę zdalną, edukację domową dwójki dzieci potrzebujemy dwa pokoje. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy gdzieś na dłużej. Jeżeli jest to kwestia dwóch nocy to wtedy tak naprawdę bierzemy jeden większy i jakoś się dzielimy przestrzenią i czasem. Jednakże przy tej podróży większość czasu spędzaliśmy w jednym miejscu dłuższy czas.
W Kuala Lumpur: nocleg niczym luksus, a cenowo tak przyjemnie 😉 mieliśmy 90m2 mieszkanie w drapaczu chmur (2 sypialnie, salon, dwie łazienki, kuchnia), basen na dachu (infiniti pool) z którego widok był oszałamiający. Na samej górze była również świetna restauracja, bardzo dobra nie tylko “wizualnie” ale również smakowo.
W Penang wybraliśmy mieszkanie 2 pokojowe, również w wysokim wieżowcu. Wówczas zależało nam na dobrej lokalizacji. W budynku mieliśmy kawiarnie (Starbucks), 2 sklepiki, za budynkiem knajpki z lokalnym jedzeniem, kawałek dalej ….jeszcze większy wybór z jedzeniem 😉 Do najważniejszych punktów miasta mieliśmy kilka minut taxi, która była wówczas groszową sprawą. Z minusów: jeżeli pracujesz zdalnie, to nie było na to miejsca w mieszkaniu, lodówka była mini.
W Johor Bahru, jak już wspomniałam, było to nasze miejsce przejściowe na ogarnięcie kilku spraw. Nocleg również był w wieżowcu, ale bardzo dobrze zagospodarowanym. Był basen, siłownia, plac zabaw dla dzieci w środku budynku i na zewnątrz. Mieszkanie było duże, wygodne, miejsce do pracy.
6. Ile wydaliśmy w Malezji?
Poniżej przedstawiam Wam koszty pobytu w Malezji, bez kosztów lotu.
Kuala Lumpur:
Transport: 340 PLN
Jedzenie + zakupy: 2850 PLN
Rozrywka: 245 PLN
Inne: 95 PLN
W sumie 3 530 PLN ( 4 osoby)
882 PLN na osobę
Penang:
Transport: 80 PLN
Jedzenie + zakupy: 1544 PLN
Rozrywka: 228 PLN
W sumie: 1852 PLN ( 4 osoby)
463 PLN na osobę
Jak Ci się podoba artykuł?
Jeżeli planujesz wyjazd do Malezji i masz dodatkowe pytanie, napisz
w komentarzu. Ja postaram się Tobie pomóc.
Dodaj komentarz