Z pewnością jest to jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Ogólnie jest spore zainteresowanie moją karierą zawodową 😉 Totalnie to rozumiem. Sama snuję rozważania nad moją przyszłością. O ile nie marzy mi się wspinanie po szczeblach kariery i rządzenie światem, tak rozmyślam na przykład nad zawodem, emeryturą. W końcu, poszukiwania nowej pracy jest nieuniknione. Zastanawiałam się, co powinnam wpisać w lukę w moim CV? Okazuje się, że dziś takich osób jak ja, podróżniczek/ków długoterminowych jest znacznie więcej. Ludzie mi piszą, że taka “dziura” zawodowa i podróżowanie po świecie jest słabe dla przyszłego pracodawcy. Ja nie do końca się zgadzam. Patrząc na to ile rzeczy się ogarnia w podróży, ile jest wyzwań, jakie nabierasz doświadczenie, elastyczności. Okazuje się, że podróż nie musi być tylko Twoją pasją, ale również cennym punktem w CV. Pytanie, jakie należy sobie zadać, to jak przygodę życia opisać w konkretnych słowach, które pokażą przyszłemu pracodawcy wartość dla Jego firmy i zespołu. Postaram Ci się pomóc.
Sprawdź poniższe artykuły, może Cię zainteresują:
wady podróży długoterminowych
jak szukamy domu za granicą
początki nomadowania, jak zmniejszyć koszty życia
Przemyśl to.
Każdy z nas inaczej podróżuje. Jedna osoba przez 12 miesięcy po Azji będzie tylko imprezowała. Druga pół roku poświęci na wolontariat, drugie pół na poznanie siebie. Co człowiek, para, rodzina to inne priorytety, styl, cel i pomysł na podróżowanie długoterminowe.
Jedno jest pewne. Jeżeli chodziłeś/ aś sprawdzając tylko okoliczne bary, eventy i jakość piasku pod tyłeczkiem 😉 – to tego lepiej nie wpisuj w CV :p
To nie znaczy, że taka osoba nie jest w stanie nic mądrego wpisać, ale sugeruję zastanowienie się nad tym:
– zastanów się jaki etap podróży miał związek z nauką, ze zdobyciem cennego doświadczenia i jakiego?
– na którym etapie podróży rozwinąłeś/aś swoją umiejętność, doszkoliłeś się?
– może uczestniczyłeś/ aś w wolontariacie, kursach na wyspie, szkoleniach?
Gdzie umieścić “podróże” w CV?
To zależy od Ciebie i od tego jak sobie odpowiesz na powyższe pytania. Można podróż długoterminową umieść w sekcji ” doświadczenie zawodowe” , “osiągnięcia” lub jako “informacje dodatkowe”. Przede wszystkim w Cv ma być krótko, zwięźle i na temat.
Opisz cel podróży. Czy podróż opierała się na pracy zdalnej, krótkiej pracy na miejscu, wolontariacie, cele poznawcze i kulturowe, rozwój osobisty, nauka języka itp.
Podkreśl umiejętności nabyte podczas podróży. Zarządzanie czasem, logistyka, komunikacja międzykulturowa, elastyczność, adaptacja w różnych środowiskach i kulturach, umiejętność rozwiązywania problemów, odnajdywania się w trudnych sytuacjach, znajomość języków obcych
Znajdź związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Znajdź i przydziel konkretne umiejętności, które zdobyłeś/ aś w podróży i powiąż to ze stanowiskiem pracy. Przykład? Chcesz pracować w zespole, to przede wszystkim podkreśl umiejętność odnajdywania się /pracowania w różnych środowiskach kulturowych. Nie zapomnij podać konkretnych przykładów sytuacji, w których wykorzystałeś /aś swoje umiejętności zdobyte podczas podróży. Opisz, jakie zadania wykonywałeś/aś, jakie wyzwania napotkałeś/aś i jak sobie z nimi poradziłeś/aś. To pomoże pracodawcy lepiej zrozumieć, jakie wartości możesz przynieść do ich zespołu.
Załóżmy różne scenariusze
Powiedzmy, że podczas podróżowania byłeś/aś na wolontariacie. Co i jak możesz to ująć w CV?
– gdzie odbył się Twój wolontariat, jakie były Twoje obowiązki, jaki był efekt/ finał tego przedsięwzięcia?
– jakie plusy?: praca zespołowa, zarządzanie zespołem, podniesienie kwalifikacji językowych, praca w międzynarodowym środowisku
Scenariusz numer 2. Byłeś lub jesteś blogerem, działasz na Instagramie.
– podkreśl umiejętności, jakich się nauczyłeś/ aś podczas blogowania
– poszerzyłeś/ aś wiedzę z zakresu marketingu, social mediów, sprzedaży, negocjacji, pozycjonowania itp.
– robiłeś/aś zdjęcia, filmy? To pewnie rozwinąłeś nowe umiejętności w fotografii, obsłudze sprzętu itp.
Podsumowanie
Podróż długoterminowa może być znaczącym atutem w Twoim życiorysie. Kluczem do sukcesu jest wyeksponowanie swoich unikalnych doświadczeń i umiejętności zdobytych podczas podróży długoterminowej. Pokazanie, jaką mogą one przynieść wartość dla potencjalnego pracodawcy. Dlaczego mają wybrać właśnie Ciebie? Pamiętaj o wyeksponowaniu konkretnych osiągnięć, a także o stylu, w jakim to opiszesz, czyli pomyśl o języku biznesowym.
Jak Ci się podoba artykuł?
Jeżeli masz ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami to serdecznie zapraszam
do pozostawienia komentarza lub napisać do mnie na Instagramie.
Dodaj komentarz