Edukacja domowa dzieci w klasie 1-3 szkoły podstawowej

Edukacja domowa / homeschooling

Marzenia o podróżach, bliskich więziach rodzinnych i jednoczesnym dostarczaniu wiedzy swoim dzieciom. Brzmi jak idealne połączenie, prawda? Ale czy istnieje taki sposób, aby to wszystko osiągnąć? Okazuje się, że tak! Choć nie jest to łatwa droga i na pewno nie dla każdego. To rozwiązanie nosi nazwę “edukacja domowa” – niezwykle popularna w ostatnim czasie forma szkoły, która umożliwia rodzicom pełną kontrolę nad procesem nauki swoich dzieci.

Może to brzmieć jak nowa idea dla niektórych z Was, ale pozostaje pewnym, że edukacja domowa to jedno z ważniejszych tematów, które warto zgłębić. Jeżeli jesteś gotów odkryć tę fascynującą i inspirującą alternatywę dla tradycyjnego systemu edukacji, nie mogłeś/aś trafić lepiej!

Witaj w świecie homeschoolingu – miejscu, gdzie rodzina w podróży staje się źródłem nie tylko nowych doświadczeń, ale również nabytej wiedzy. Ale jak zacząć? Jak znaleźć równowagę między nauką, przygodami, rodziną, pracą? W tym artykule przedstawię Ci przewodnik, który pomoże Ci rozpocząć przepiękną podróż w świat edukacji domowej.

Przekonaj się, jakie korzyści przynosi edukacja prowadzona przez rodziców i jak możesz sam/a rozpocząć tę niesamowitą przygodę. Czas porzucić stereotypy i odkryć potencjał, który kryje się w edukacji domowej. Gotów/a? Zaczynamy!


Myślisz o edukacji domowej, nomadowaniu, życiu w drodze? Sprawdź poniższe artykuły:

O początkach nomadowania: jak zacząć, zmniejszyć koszty życia i wiele więcej.

Edukacja domowa: obawy rodziców


Na początku

Nie zrozumcie mnie źle! Absolutnie nie wychwalam pod niebiosa edukacji domowej, bo i ona ma wady, o których będę pisała.
Przede wszystkim chcę Wam pokazać alternatywę, drogę, która dla wielu osób wydaje się nie zrozumiała, skomplikowana… nie wiadomo od czego zacząć. W konsekwencji większość myśli, że jeden rodzic MUSI zrezygnować z pracy, inni uważają, że konieczna jest praca zdalna a jeszcze inne osoby będą mieć milion innych przekonań. Z tego względu postanowiłam się podjąć tego tematu, aby Wam go przybliżyć i rozjaśnić. Może się okazać, że to wybór idealny dla Was lub kompletnie nie Wasza bajka.

Formalności

Jeżeli jesteś obywatelem Polski, zameldowany w kraju to Twoje dziecko powinno być zapisane w Polskim systemie edukacji. Edukacja jest obowiązkowa w Polsce do 8 klasy. Jest jeszcze obowiązek nauki dotyczący młodzieży w wieku 15-18 lat, ale o tym nie teraz.
Podkreślę fakt, że opisuję tutaj nasze doświadczenia i stan na dzień dzisiejszy. Wszelkie formalności zawsze weryfikuj na oficjalnych stronach.
Zdecydowałam się na zapisanie dzieci do Szkoły w Chmurze. Spodobało mi się podejście do nauki, angażowanie dzieci i rodziców w różne projekty, możliwość nauki na miejscu w kraju, jeżeli odwidziałoby Wam się podróżowanie, możliwość zdawania egzaminów zdalnie i przyjazna atmosfera. Formalności wyglądają tak, po pierwsze zapisujesz dziecko poprzez stronę, czekasz na dalsze informacje i potwierdzenie zarejestrowania dziecka w ich szkole. Po drugie Chmura za Was powiadamia placówkę szkolną, najbliższą do której Wasze dziecko normalnie by uczęszczało (przy rejestracji poddajecie dane szkoły).

Jakie narzędzia daje Szkoła w Chmurze?

Jak i czego ja uczę nasze dzieci?

Alicję, 8 lat i Jasia, 7 lat uczę ogólnie tego samego. To w czym widzę, że mają zdolności/predyspozycje osobno pogłębiam. Uczymy się codziennie. Nie mamy określonego czasu, jak długo. Czasami nauka trwa godzinę, czasami dłużej, a czasami jest stricte w terenie. Poniżej możecie zobaczyć mój podział nauki na 4 segmenty.

Co zawiera poszczególna część?

Podsumowanie

Podsumowując uważam, że ED może bardzo dużo dać dziecku wiedzy, czasu na swoje pasje, czasu na spotkanie z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach itp. ale pod warunkiem, że jest odpowiedni dorosły w roli tego “nauczyciela”. Ja również pewnie popełniam błędy, ale na dzień dzisiejszy dla mnie znakiem, że jest dobrze jest fakt, że: mają wiedzę, mają chęć do nauki ze mną, lubią nadal spędzać czas z nami, umieją zawiązywać nowe znajomości, nie wstydzą się. Nie zamykamy ich przed światem zewnętrznym we własnym kloszu. Na Sardynii chodzili na półkolonie z dziećmi, na Karaibach na zajęcia plastyczne. Tam gdzie jest to możliwe, nie widzimy problemu ani one, aby iść na jakieś zajęcia z innymi dziećmi, a one bardzo szybo się odnajdują.

Nie idealizuję ED, jeżeli rodzic źle to poprowadzi, przegnie w jakąś stronę to można bardzo dziecko skrzywdzić. Uważam, że jest to duże poświęcenie, wymagające, czasochłonne.

Prywata

Nie pamiętam czasów, aby mi się nudziło w ciągu dnia 😉

Mam dni kiedy mam ochotę wystrzelić w kosmos i najłatwiej, bo taka jest prawda, dać dzieci do jakiejś placówki. Czy możemy? Możemy, stać nas, aby posłać gdzieś prywatnie, ale wtedy przychodzi to uczucie. Ciężko to opisać, to jak połączenie Twojej intuicji, zmysłów i ciepła, że dobrze robisz, poświęcając swój czas i energię, że to zaowocuje. Mam taką nadzieję. Pamiętacie co zawsze mówię? “trudne decyzje, łatwe życie, łatwe decyzje, trudne życie”.

Ale jednak z drugiej strony, nie wiem jak długo potrwa ta przygoda z edukacją domową. Oczywiście, że mam rozterki, że może jednak już szkoła, że może coś innego, co z moją karierą, gdzie mieszkać itp. Jest to dość skomplikowane. Dlatego ten balans zachowuję i uczę go moich dzieci. Alicja miała czas, kiedy mówiła, że chce być tylko ze mną, tylko ze mną się uczyć i ze mną trenować. Wytłumaczyłam jej, że choć to miłe to nie jest zdrowe, z różnych powodów. Zrozumiała i nauczyła się, że ma to sens. Ta przestrzeń jest potrzebna i równowaga.

Kocham moje dzieci najmocniej na świecie, dla nich zrobiłabym wszystko, uwielbiam kiedy są szczęśliwi i chcę dla nich jak najlepiej. Staram się i wierze, że przez ten czas takiego życia skorzystają bardzo.

Jak Ci się podoba artykuł?

Daj znać co myślisz, jeżeli masz pytania to napisz w komentarzu a ja postaram Ci się pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na „Edukacja domowa dzieci w klasie 1-3 szkoły podstawowej”

  1. […] Edukacja domowa w klasach 1-3: jak zacząć, ogólne informacje […]

  2. Awatar Alina
    Alina

    Mnożenie jest w 2 części. Więc w której klasie w PL wg programu zaczynają uczyć mnożenia?
    I w jakim wieku w PL dzieci rozpoczynają edukację (1 kl)?

    1. Awatar Wonderland Seekers

      Wg programu w Polsce mnożenie jest już wprowadzane nawet w 2 klasie podstawowej. Jeżeli chodzi o dodanie mnożenia u mnie do części 2, miałam tu na myśli naukę już swobodnego mnożenia do 100. Do szkoły, do 1 klasy dzieci idą w wieku 6-7 lat, w zależności od roku urodzenia. Pozdrawiam